Így tarolta le Kína negyed évszázad alatt a világkereskedelmet

2025. április 20. 09:52

Az Egyesült Államok egyértelmű szándéka Kína kereskedelmi hegemóniájának megsemmisítése. Lássuk, hogyan néz ki a térkép Peking szemszögéből.

2025. április 20. 09:52
null
Révész Béla Ákos
Révész Béla Ákos

A szerző a Makronóm elemzője.

Kína mindössze negyed évszázad alatt átrajzolta a világ kereskedelmi térképét. A Trump-kormányzat feltett célja, hogy Peking hegemóniáját megdöntve ismét az Egyesült Államokat tegye globális vezérré. Az amerikai elnök legújabb elképzelése szerint kizárná Kínát a globális vámcsökkentésből, majd ismét létrehozva egy (alapvetően) nyugati szövetséget, Kína ellen fordítaná a tömböt, rákényszerítve azt kereskedelmi gyakorlatainak radikális megváltoztatására. Kérdés, hogy a két nagyhatalom között nagy erővel kirobbant kereskedelmi háborúhoz fűződik-e valós érdeke bárkinek is csatlakozni (főleg a kínai piachoz ezer szállal kötődő Európai Unióban), és elegendők lesznek-e Trump vámfenyegetései ahhoz, hogy valóban létrejöjjön egy Kína-ellenes kereskedelmi tömb… 

A Visual Capitalist ábrája huszonnégy évet ölel fel, és a lehető legegyszerűbben mutat rá arra, hogy mi is a problémája Donald Trumpnak a kínai kereskedelmi térhódítással. 2000-ben az Egyesült Államok kereskedelme 2 ezermilliárd dollárt tett ki, ami több mint négyszerese volt Kína 474 milliárdjának. Akkoriban Kína még csak olyan országok elsődleges kereskedelmi partnere volt, mint Kuba, Irán, Líbia, Mianmar, Mongólia, Észak-Korea, Omán, Szudán, Tanzánia vagy Vietnám. 

Aztán elkezdődött a kínai menetelés, és az új kereskedelmi politika letarolta a világpiacot.  

Míg az elmúlt negyed évszázadban az Egyesült Államok kereskedelme 167 százalékkal nőtt, Kína esetében a mutató elérte az 1200 százalékot. Ezzel már 2012-ben megelőzte az amerikaiakat, onnantól pedig meg sem állt addig, amíg tavaly a teljes kereskedelmének az értéke el nem érte a hat ezermilliárd dollárt. Peking jelenleg domináns kereskedelmi partner Ázsiában, Kelet-Európában, a Közel-Keleten, Óceániában, Dél-Amerikában és Afrika nagy részében. Az Egyesült Államokkal kitört kereskedelmi háború pusztító hatásait kivédendő várható, hogy a közeljövőben a feltörekvő piacokat részesíti előnyben kereskedelmi üzletkötései során.  

*** 

Kapcsolódó:

Fotó: Goodfon

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

Összesen 16 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
neszteklipschik
2025. április 20. 11:46
A lippsik szomorúak. :-)
2025. április 20. 10:26 Szerkesztve
Nevetséges a fenti ábra. Az ugyanis azt mutatja, hogy ki tud végtelen növekedést elérni egy véges erőforrásokkal rendelkező helyen. Mindenki, aki képes még gondolkodni, pontosan tudja, hogy ez lehetetlen, fizikai képtelenség, de mutasson valaki a világon olyan kormányt ami azzal áll a választói elé, hogy fogyassz kevesebbet, ne vegyél új telefont évente, ne használd a személyautódat csak ha elengedhetetlen és ne menj nyaralni távoli helyekre stb stb mert az emberiség számára létfontosságú erőforrásokat pazarolsz el a semmire. Ha minden igaz akkor még 20-30 év és nem az lesz a cél hogy ki ad el több műanyag vacakot a világon, hanem az hogy ki rendelkezik erőforrásokkal a túléléshez, az életben maradáshoz. A pénz, kereskedelmi többlet a felhalmozott arany meg ki tudja milyen "értékpapírok" nem ehető dolgok tehát nem kell majd senkinek ha eljön a hanyatlás korszakának a vége, mert jelenleg ezt éljük.
Tasi János
2025. április 20. 10:12
Mék Muric Grét Ögén! :DDDD youtube.com/shorts/Xtzc2P9kG0o
Tasi János
2025. április 20. 10:12 Szerkesztve
:DDDD youtube.com/shorts/LteK-1kXm-8
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!